AZ Energies přistoupila a podepsala Deklaraci v boji proti energetickým šmejdům

Naše společnost AZ Energies s.r.o. podepsala Deklaraci na ochranu zákazníků. Její vznik inicioval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekcí a Energetickým regulačním úřadem. V dokumentu se jednotlivé společnosti, které stejně jako my deklaraci podepsalo, zavázaly k dodržování pravidel, která přispějí ke kultivaci prodeje energií v Česku. Jde o další důležitý krok v boji proti tzv. energetickým šmejdům.

„Deklarace pomůže odlišit slušné dodavatele a zprostředkovatele od firem, jež nekalé praktiky používají. Z pohledu českých zákazníků je velkým vítězstvím, že ji podepsaly společnosti, které zajišťují dodávky energií pro více než 80 procent trhu. Tato forma samoregulace má význam zvláště nyní, když ještě nejsou schválena nová zákonná opatření, která zakáží nejčastější nekalé praktiky,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR), a dodal: „Neexistuje důvod, proč by se někdo, kdo se chová při prodeji energií slušně, nemohl k dodržování této deklarace přihlásit, a pevně věřím, že se počet signatářů ještě zvýší.“

Podpisem Deklarace se dodavatelé zavázali, že budou sami důsledně kontrolovat svoje zprostředkovatele a nebudou tolerovat jejich neetické chování. Vzhledem k problémům s tzv. energetickými šmejdy, kteří často zneužívají svoji anonymitu, také jednotlivé společnosti podporují záměr státní správy zřídit registr a certifikaci zprostředkovatelů prodeje energií.

Zákazníci by měli díky Deklaraci získat jistotu, že to, co se od dodavatele nebo zprostředkovatele obchodu s energií dozví při uzavírání smlouvy, bude platit během její celé platnosti. Nově se jim zjednoduší proces odstoupení od smlouvy a sníží se pravděpodobnost problémů, do nichž se v řadě případů zákazníci dostávali kvůli nepravdivým informacím zprostředkovatelů, zavádějícím smlouvám s vysokými pokutami či zneužívání plných mocí.

Text deklarace si můžete přečíst zde: Deklarace účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů

Přečtěte si také: Bojujeme s energetickými šmejdy