Ceny za energie se v budoucím období zvýší

Ceny za energie se v budoucím období zvýší

Ceny za elektřinu u některých dodavatelů narostou již od září. Ceny se zvýší u Pražské energetiky a také u Bohemia Energy. ČEZ zatím ceny nebude zvyšovat. Experti však tvrdí, že velkoobchodní ceny za energie jsou aktuálně velmi vysoké, a tak postupně zdraží všichni dodavatelé. Zdražení se bude týkat také plynu. Ještě na začátku léta se počítalo s tím, že se energie zvýší zhruba o desetinu, nyní to vypadá, že nárůst bude ještě vyšší.

Ceny za elektřinu u některých dodavatelů postupně narostly již od začátku roku 2021. Nárůst je vysvětlován zejména zvýšením velkoobchodních cen z důvodu zřetelného zdražení emisních povolenek. Dále se očekává zdražení cen kvůli obavám ohledně odstavení jaderných elektráren v Německu.

Již nyní je zřejmé, že Pražská energetika navýší ceny od 1.9.2021. K tomu se přidala také Bohemia Energy, nárůst cen se však u tohoto dodavatele bude týkat pouze některých tarifů. Největší dodavatel energie na trhu, ČEZ, aktuálně nenavyšuje ceny za elektřinu. Je to dáno tím, že skupina ČEZ nakupuje energie na více let dopředu a je díky tomu schopna udržet ceny na stabilní úrovni. EON se také v nejbližším období nechystá měnit své ceníky.

Odborníci předpokládají, že se zdražování dotkne mnoha domácností zejména v říjnu a listopadu letošního roku. Vzhledem k vysokým velkoobchodním cenám za energie dále očekávají, že se zvýšení bude týkat všech dodavatelů energie. Z těchto důvodů tedy může být zbytečné, aby lidé nyní přecházeli k jinému dodavateli. Nárůst se totiž bude v budoucnu týkat všech firem.

Experti doporučují domácnostem, aby si u svého dodavatele nechali zafixovat cenu za energie. Nad zafixováním cen tedy můžete popřemýšlet i vy.